The State, 21 Men Robertson Cup and All Age Men Bill Cullinan Cup knockout tournaments are conducted by Football NSW for Association based A grade male and female club teams and Country Association representative or club teams.

This tournament attracts over 500 entries each season and is an opportunity for club teams from all areas of Football NSW to compete against teams from outside their own Association.

The following SRC competitions will be run in 2019:

Frank Broughton Cup U/12 Boys
State Cup Boys/Men: U/13,U/14,U/15,U/16,U/17,U/18,035
Cheryl Salisbury Cup U/12 Girls
State Cup Girls/Women: U/14, U/16, U/18, AAW
Robertson Cup U/21 Men
Bill Cullinan Cup AAM – All Age Men

GUFC will be represented by the following teams in the 2019 State Cup tournaments – 13A/1, 15A, 16A, 18A, 21A, AL1, 35A, W16A/2, W18A/1, W18A/2 and WSA

Dates for this year’s competition are:

ROUND 4 – Quarter Finals             Sunday 16 June 2019

15 BOYS GYMEA UNITED V. MT. ANNAN MUSTANGS 1 SOLANDER 1 10.15am
21 MEN GYMEA UNITED V. WOLLONGONG UNITED SOLANDER 1 11.45am
18 WOMEN GYMEA UNITED 1 V. LEICHHARDT SAINTS HENLEY 4 11.30am

Grounds:
HENLEY PARK Portland Street, ENFIELD
SOLANDER Captain Cook Drive, WOOLOOWARE

 

ROUND 3           Sunday 2 June 2019
15 BOYS GYMEA UNITED V. TBC HAMMONDVILLE 1 10.15am won 4-3
21 Men BLACKTOWN ST PATS V. GYMEA UNITED MOREAU RESERVE 5 11.30am won 10-0
18 WOMEN GYMEA UNITED 2 V. AVALON CROMER PARK 4 1.00pm lost 1-3
MANLY VALE V. GYMEA UNITED 1 CROMER PARK 2 11.00am won 6-1
35 MEN GYMEA UNITED V LEICHHARDT TIGERS BENNETT PARK 1.45pm lost 0-5

Grounds:
HAMMONDVILLE OVAL Heathcote Road, HAMMONDVILLE
MOREAU RESERVE Church Road, EASTERN CREEK
CROMER PARK South Creek Road, DEE WHY

Round 2             Sunday 19 May 2019 

15 BOYS GYMEA UNITED V. SHELLHARBOUR 1 SOLANDER 1 11.30 won 2-1
18 BOYS GYMEA UNITED V. BEROWRA BEROWRA OVAL 1.45 lost 3-1
21 MEN GYMEA UNITED V. MOOREBANK SPORTS HAMMONDVILLE 1 11.45 won 4-0
35 MEN GYMEA UNITED V. BYE
16 WOMEN GLENWOOD REDBACKS V. GYMEA UNITED SCHOFIELDS PARK 6 10.15 lost 1-0
18 WOMEN GYMEA UNITED 1 & 2 V. BYE

Round 1             Sunday 5 May 2019
13 BOYS GYMEA UNITED V. KEMPS CREEK UTD 2 BILL ANDERSON 1 10.15am – lost 6-2
15 BOYS GYMEA UNITED V. HANWOOD HANWOOD OVAL 11.30am – won 1-0
16 BOYS FOREST KILLARNEY V. GYMEA UNITED CROMER PARK 4 2.30pm – lost 6-0
18 BOYS MT ANNAN MUSTANGS 1 V. GYMEA UNITED BIRRIWA RESERVE 9.00am – won 3-1
21 MEN V. BYE
AL MEN BAULKHAM HILLS V. GYMEA UNITED TED HORWOOD 4 2.00pm – lost 2-1
16 WOMEN V. BYE
18 WOMEN V. BYE
AL WOMEN GYMEA UNITED V. HURLSTONE PARK THE RIDGE 4 1.00pm – lost 2-1
35 MEN V. BYE

Semi Finals        Sunday 30 June 2019

Finals                 Sunday 21 July 2019